Když jsem přemýšlel, jaký vánoční dárek bych ještě mohl dát své milované ženě, napadla mě Kniha úspěchů. Nakonec jsem tento dárek dal nám oběma, protože naše úspěchy jsou už tak provázané, že je těžké je oddělovat. Pořídil jsem krásný linkovaný sešitek s tvrdou vazbou a nadepsal jsem ho “Kniha úspěchů“. Zapsal jsem do něj naše úspěchy z uplynulých let, kterých jsme dosáhli, jak v soukromém, tak profesním životě. V zapisování jsem pak pokračoval. 

Mohu vám říci, že Kniha úspěchů přišla včas, protože v té době jsme v podnikání procházeli temnějším obdobím. Nebylo to úplně ono, některé věci nevycházely, jak by mohly, dřelo to, nebyla v tom lehkost. Zapisování úspěchů a občasné zalistování v sešitku velice pomáhalo. Když se totiž člověku něco nepodaří, nebo se nepodaří více věci naráz, tak má pocit, že se nedaří vůbec nic. Má tendence vidět svět černě. Ale svět není černý. Aby světlá místa více vynikla, je dobré si úspěchy zaznamenat. Kniha úspěchů je jednoduchá a praktická pomůcka, která pomáhá k oceňování a lepšímu vnímání vlastních dosažených úspěchů. Nám posvítila ve tmě, když jsme to opravdu potřebovali. Proto jsem se rozhodl s vámi podělit o návod, jak na to.

Psát Knihu úspěchů je určitě lepší než psát knihu zášti. Proč? Protože do Knihy úspěchů si zapisujete jednotlivá ocenění toho, čeho jste dosáhli. Zdůrazňuji ocenění a ne pochvalu. Ocenění vyzvedává konkrétní úsilí, konkrétní práci. Naproti tomu pochvala bývá často vágní bezobsažná, bez vůně či zápachu.

Kniha zášti vás stahuje zpět do situací, které se již staly, které už nemůžete změnit, a za které se zbytečně bičujete. Neúspěch neustále omíláte v hlavě a trýzníte se „bysmi“ a „kdybysmi“. Co by se stalo, kdybych tohle udělal, nebo neudělal. Stále tak do mozku zapisujete nové a nové opakování tohoto vzorce chování. Bude se takový mozek umět ocenit nebo se spíš bude podceňovat?

Naproti tomu Kniha úspěchů znamená všimnutí si pozitivních změn v životě, vlastních zásluh na jejich realizaci a procesu učení – růstu na nich. Jak si takovou Knihu vést? Stačí jakýkoliv sešit, do kterého si každý den zapíšete pár větami, případně heslovitě úspěchy daného dne. Opravdu to prosím dělejte pravidelně, aspoň dva, tři měsíce.

Tím, že budete své úspěchy zapisovat, získáte trojí bonus. Jednak si úspěch znovu připomenete. Za druhé psaní je už konání a tím, že úspěch zapíšete, váš mozek získá další opakování návyku a zatřetí si to ještě přečtete. Buď přímo při psaní nebo potom. To je další už třetí opakování jedné a téže věci. Zažili jste to, zapsali a ještě přečetli. Zápis do mozku je tak několikanásobný. Ke zvědomění takové úspěšné činnosti pak dojde mnohem dříve a účinněji. Mozek potřebuje pro získání nového návyku 1021 opakování dané činnosti, akce, myšlenkového vzorce. Ručím Vám za to, že když vytrváte ty tři měsíce, máte nový krásný, užitečný návyk, který vám výrazně zkvalitní život. Naučili jste se oceňovat. Gratuluji vám!

Přenastavíte se z módu trestání se za neúspěch do módu přijímání úspěchu. To se hodí, ne? Změna přístupu k vlastní práci se velmi příjemně projeví ve všech aspektech vašeho života. Navíc se nejen zlepší život vám samotným, ale i lidem ve vašem okolí. Budete totiž vyzařovat úplně jinou energii a podobnou tvořivou energii budete rovněž přitahovat.

Tématu podceňování vs oceňování se nyní věnuji podrobněji. Za tím účelem píšu případovou studii a tento materiál využiji i v knize Krotitelé strachů III. Proto jsem do konce srpna tohoto roku vyhlásil výzvu, kdy se ke mně na konzultace může přihlásit pět klientů za podmínek:

  • cena za 1 sezení je 3 000 Kč (současná plná cena je 6 000 Kč)
  • absolvování 5 sezení
  • poskytnutí video reference na mé služby
  • váš příběh při zachování důsledné anonymizace budu moci použít v případové studii a v knize.

Plně v souladu s MindArt Conceptem probereme nejenom oceňování, ale i spoustu jiných věcí, které vám trvale zkvalitní život po všech stránkách. Za 5 sezení toho stihneme tolik, co za několik let klasických terapií. Přihlásit se můžete zde petrpavelka@iost.cz