5 tipů jak na meditaci 

Pět tvůrců a pět přístupů k tématu cesta k meditaci. Protože možností, jak se podívat do našeho nitra je mnoho, nabízíme vám jen malý užitečný střípek informací. Pokud jste otevření novým možnostem růstu, dokážete nejen zrelaxovat mysl, ale hlavně vidět cestu vpřed. Chcete-li vstoupit do vlastní síly nebo řešíte třeba zdraví, pomůže vám podvědomí, když si dovolíte mu rozumět, třeba právě díky meditaci. A teď už těch pět slíbených tipů. 

Pojďme rovnou k podstatě.

Meditace je pozorování. Nahlížení. Bdělá pozornost na to co je, s cílem osvobodit se od toho, co nejsem.
Jde o to objevit bytost. Nalézáme ji tak, že rozpoznáme vše, co není naší podstatou, co nejsem Já. Jakmile vše, co v sobě máme navíc, zmizí, nalézáme sami sebe. Nahlédnout, uvidět, být.
Běžné pojetí meditace ve smyslu sednout si se zkříženýma nohama, zavřít oči a jen sedět je bezúčelné. Pouze vás pak bolí nohy 🙂
Pozorujte, co v sobě máte. Vše se rozpustí. Zůstává bytost.
Já jsem. 

Daniel Čépe

Hudba jako cesta k meditaci 

Spojení meditace a hudby je přirozené a krásné. Hudba je mocný nástroj, umí nás zavést ke vzpomínkám, pocitům, emocím… Většina lidí jistě k meditaci hudbu využívá. Ale víte, že to jde i bez hudby jako takové? Vy sami již jste samotnou hudbou. Každá buňka v těle rezonuje s hudebním jazykem vesmíru. Děje se tak díky elektromagnetickému poli, které je kolem našeho těla a stejně tak kolem planety. Hudbu tedy máme vždy k dispozici. To je dobré i pro případ, když jsme na nějakém inspirujícím, příjemně energetickém místě a nemáme žádné meditační nahrávky při sobě. 

K dechovým cvičením postačí s láskou, lehkostí a důvěrou připojit svůj vlastní hlas. Nemám teď na mysli přímo mantry, i když jde též o zvukovou vibraci. Vycházím spíše ze zvuků, jak je používá pro jednotlivé orgány v těle Tradiční čínská medicína. Ponechávám těmto zvukům ale větší prostor, aby měly čas si vytvořit melodii, která tímto způsobem „vyhledá“ orgán, který nejvíce v danou chvíli potřebuje péči a zvukovou lázeň.     

Ariana Marie Tomsová

Cesta s pomocí obrazů mysli

Kolik je typů mysli, tolik je meditací, cest. V ZY Qigong hodně používáme při meditaci práci s obrazy mysli, vizualizaci. Každý obraz, představa, v naší mysli, obsahuje informaci – barvu, tvar, význam… Zaměřením pozornosti na tento obraz tvoříme konkrétní realitu, kterou jsme si zvolili. Dalo by se říci, že ji vytváříme z Prázdnoty, z původního zdroje. Tímto způsobem můžeme v meditaci měnit své tělo, energetický systém, svoji mysl. Současně tak můžeme směřovat zpět k tomuto zdroji, k celistvosti a jednotě.     

Petr Kochlík

Cesta do podvědomí

Šamanské cesty jsou založeny na záměru, ponoříme se do našeho podvědomí a záměr je pro nás kompasem ve spodním světě. Co na takové cestě prožijeme je ovlivněno hlavně podvědomím a samotným záměrem cesty. Ten nás dopředu naladí na přijímání prožitků na cestě. Některé věci potřebujeme prožít, abychom je přijali, a to šamanská cesta podobně jako vizualizace nabízí. 

Při hledání záměru vždy dejte na pocit těla, zda s ním souhlasí poznáte. Pokud si nejste jisti, napište si ho na papír a síla slov umocní vaši reakci. Na jediné téma může každý potřebovat trochu jiný záměr, a to je právě na šamanských cestách tak fascinující. Nabídnou jen tolik, kolik potřebujeme tady a teď. 

Jaký záměr pro vás připravilo téma – cesta k meditaci – si můžete brzy vyzkoušet na společném setkání. Zvuk bubnu nám nabízí rozmanitost, ale nedává jasné informace, co máme vnímat a vidět. Je tedy takovou přípravkou na ponor do sebe i bez záměru. Tím dalším krokem může být právě klasická meditace.   

Martina Šimůnková

 

Kvantové aktivační meditace

Všude kolem nás, i každý z nás, je tvořen hmotou a prostorem. Ačkoliv prostoru je kolem nás paradoxně více, než-li hmoty, můžeme se někdy cítit stísněně, jakoby nám chyběl prostor pro sebe. Co tím myslíme, když hledáme onen „prostor pro sebe“? Zastavení se, ticho, klid a jen plutí v bytí. Nebo si třeba jen chceme dopřát masáž, víno, či pár slov s partnerem nebo kamarádkou. 

Kde se ale bere takto silná touha? 

Všechny tyto potřeby jsou jen mostem, který obvykle potřebujeme k navázání kontaktu s Bohem. Lidé trpí frustrací ze samoty bez prostoru. Říkám tomu frustrace z „vypadnutí z hnízda“. Pořád v sobě máme informaci, vzpomínku, z doby před příchodem na tento svět. Dokonalé spojení v božském objetí, v nejčistším světelném proudu lásky. A pak jsme se odtrhli. Vypadli z hnízda. Stali se člověkem s vlastním tělem-duší-myslí. V Kvantových aktivačních meditacích propojuji lidi s jejich vlastním božstvím, a jsou-li na to připraveni, pak je propojím i s Bohem. Aktivuje se tím jejich božský princip a nezměrný potenciál.   

Veronika Pavelková

Jestli jsme vás zaujali tématem a vlastně i rozmanitostí přístupů, pojďte si to s námi vyzkoušet na živo. Pět setkání s pěti tvůrci nabízí příležitost prozkoumat své vlastní cesty k meditaci a zjistit, co vám vlastně nejvíc vyhovuje. 

TÝDEN MEDITACE

Zveme vás na týden meditace s autory tohoto článku. Bude probíhat od 21. do 25.6.2021, každý večer od 20:00 hod. se můžete zúčastnit živého vysílání. Každý večer bude provázen jedním z autorů, zodpoví vaše otázky a provede vás meditací vytvořenou skupině na míru.

Program:
Pondělí – Daniel Čépe, Úterý – Ariana Marie Tomsová, Středa – Petr Kochlík, Čtvrtek – Martina Šimůnková, Pátek – Veronika Pavelková

Živé vysílání bude archivováno po dobu 1 měsíce v FB skupině Týden meditace. Můžete tedy kouknout i ze záznamu.

+ Bonus

Všichni účastníci Týdne meditace získají zdarma online kurz 9 KROKŮ K MEDITACI v celkové hodnotě 850,- Kč.