aneb záměr a cíl.

Co bylo dřív, záměr nebo stanovení si cíle? Co myslíte? Já se domnívám, že první byl záměr. Pojďme se na to podívat, nebudu vás příliš trápit teorií, nebojte.

Při práci s klienty vycházíme z poznatků o mozku, z neurovědy. Základními předpoklady jsou:

  1. každý mozek je jiný,
  2. východisko ze stejné situace je pro každého jiné,
  3. jen vy sami si dokážete nejlépe porozumět – najít to nejlepší řešení pro sebe samé.

Každý z nás je tvořen vzpomínkami, emocemi, prožitky, zážitky, zkušenostmi a z nich vytvořenými závěry. Každý z nás jsme „nachytření“ staršími, tomu říkáme programy. To může být: „Bez práce nejsou koláče.“ Stejně jako: „Nelez tam, spadneš!“ Buch. A je na zemi. „Vidíš, já ti to říkala. A teď neřvi.“ Každý máme programů několik pater knihovny. Nestavme se ale do pozice oběti výchovy. My jsme též spolupracovali při tvorbě programů. Některé jsme zcela přirozeně ignorovali, zatímco jiné jsme si vzali za své.

Máme tedy vlastní výbavičku plnou originálních výstupů. V mozku si můžeme představit, že nám vytvořili infrastrukturu. Dálnice, silnice, cestičky, chodníčky vedoucí k určitým – nám zcela jasným, zkušenostmi získaným – výsledkům = zvyk, obyčej („Co čekal, že se jako stane?“). Z této naší vlastní, ORIGINÁLNÍ neuronové infrastruktury můžeme utvořit zcela zřejmý závěr. Každý mozek je jiný. Každý jsme jiný. Nikdo nám nemůže porozumět lépe než my sami. Pokud chcete růst, začít podnikat, (dosaďte si, co chcete) následováním dobrých rad nějaké autority, znásilňujete vlastní infrastrukturu. Není vám z toho pak vůbec dobře. Tato infrastruktura nás vede logickými záměry k volbě cíle.

Ukažme si to na příkladu jiné mé klientky. Dejme jí jméno Eva. Celý život poslouchala, že je líná, nic neumí, nikam to nedotáhne, je naprostý loser. Navíc chlapi jsou na nic. Možná vydělají peníze, ale jsou celé dny v práci. Chlapi jsou nevěrní. To ví přece každý. Z toho logický záměr PRO VÝBĚR PARTNERA (CÍL), který si vygeneroval její mozek na základě její originální neuronové infrastruktury, byl: „Jsi hloupá, líná kačena, která se o sebe nedokáže postarat. Koukej si najít chlapa, který tě zachrání. Budeš na něm moct být závislá a užiješ si svou lenost. Nečekej věrnost. Nečekej, že si bude hrát s dětmi.“ Záměr se tvoří automaticky a obvykle ho na vědomé úrovni ani pořádně nedokážeme rozpoznat, natož přečíst. Nevíme o něm. Nedokážeme s ním tudíž obvykle pracovat. A z takového záměru vybíráme CÍL.

Výsledek. Našla borce, byl „za vodou“, vzala si ho, postaral se o ni, měli spolu děti. Eva nemusela řídit. Jen ať ji tam doveze on. Stejně s nimi moc není. Pořád je v práci a nemá na ně čas. Její naštvanost vůči muži byla tak velká. Její muž si našel utěšitelku. A odešel od své ženy. Eva podle svých slov skončila se dvěma dětmi, plně závislá na alimentech, bez auta, stejně neumí řídit. Připadá si tak hloupá. Muž o ní říká, že je líná kačena, která se nedokáže pořádně postarat o sebe ani o děti. Tak a teď tuto poslední větu porovnejte se záměrem, se kterým si Eva vybírala partnera.

Neurověda vyústění infrastruktury nazývá „zvyky“. A jak víme, program „ZVYK JE ŽELEZNÁ KOŠILE“ nastupuje. Změňte své zvyky. Tak s tím vám přesně můžeme pomoci my. Přečtete své záměry, rozhodnete se, kde změníte svůj starý ZVYK a nahradíte ho novým NÁVYKEM. Tím změníte vědomě své záměry a to je klíčové pro získání nových CÍLŮ. Které doteď byly pouze vašimi SNY. Neb vás staré záměry nemohly ani náhodou přiblížit k takovémuto druhu cíle, byl to proto pro vás jen sen.

Úkol: Existuje člověk, který to, co je váš SEN, má jako REALITU? Jak je to možné? Osud? Štěstí? Nebo jen záměr jeho originální infrastruktury? J

Možná namítnete, že infrastrukturu máte téměř stejnou. Takže: 1. Toto není možné vyhodnotit. Vy znáte dobře jen sebe. Ten druhý zná nejlépe také jen sebe. 2. I kdybyste byli vybaveni stejnými vzpomínkami, emocemi, prožitky, zážitky, zkušenostmi, výsledek nebude stejný. Dvojčata vyrůstající ve stejném prostředí, mají na ně vliv stejné programy. Vyrostou z nich stejní lidé, se stejnými cíli, se stejnými záměry? Samozřejmě že ne. Nezapomínejme, že jsme SPOLUTVŮRCI PROGRAMŮ. Něco si připustíme k tělu a něco selektivně ne. To formuje naši infrastrukturu, ta vede k vytvoření zvyků a obleče si železnou košili. Sundat železnou košili, upravit infrastrukturu umí terapeut, který se na toto zaměřuje. A vytvořit nový návyk lze za pomoci kouče, který se taktéž na toto téma zaměřuje. Pak si stanovíte cíl, který byl doteď vaším nedosažitelným snem. Restart za 1 080 minut, máte splněno a spokojeně si kráčíte svým novým životem.

Zní to jako pohádka? Víte, za tím je hodně intenzivní práce jak naše, tak především vaše. Ale jde to, našli jsme cestu, kudy můžete projít za svými sny.

A co Eva? Absolvovala s námi restart za 1 080 minut. Postavila se na vlastní nohy. Zjistila, že není ani líná, ani hloupá, ani neschopná. Má e-shop s luxusním spodním prádlem. Dokázala se naučit mnoho nových věcí, aby mohla svůj byznys rozjet. S bývalým mužem má skvělý vztah. Pořídila si auto s potiskem svého projektu, se kterým hrdě jezdí. Má nového partnera a plánují svatbu. Z trosky sebevědomou ženou. Její slova.

Od všech klientů mám souhlas se zveřejněním jejich příběhů při zachování jejich anonymity. Naše práce podléhá absolutní důvěře a mlčenlivosti. Jen pokud nás klient mlčenlivosti výslovně zbaví, může jeho příběh posloužit jako inspirace vám, kteří teprve hledáte.

Na závěr ještě důkaz, jak poznáte, že došlo ke změně infrastruktury, odstranění zvyku, nastavení návyků, nových a vědomých záměrů a dosažení cíle, který byl vaším snem. Víte, že plavete ve své správné řece? Podívejte se na váš restart za 1 080 minut zpětně jako do zpětného zrcátka. Šlo to s úsilím, ale přesto hladce, snadno, jakoby samo, mimoděk? Pokud ano, pak je to ono. Nedošlo ke znásilnění duše a vůle, nedělali jste opět něco, co po vás chtěli jiní. Dělali jste opravdu to, co vy chcete, co chce vaše duše, co je v souladu s vaším záměrem, v souladu s vámi. To mimochodem vysvětluje i fakt, že klienti často u splněného cíle na procentní škále ohodnotí splnění cíle přes 100 %, a není výjimkou, že dost výrazně, např. 150 % i 200 %.