aneb několik (ne)právních doporučení pro bezpečné a rozumné uspořádání na dobu po odchodu z domova

 

Dojde-li rodinné štěstí, vztahy občas nevydrží. Z jakéhokoliv důvodu se mohou rozpadnout. Stává se to. Když už se to tak seběhne, je dobré být připraven. Podělím se s vámi o několik praktických doporučení, které jsem sám vyzkoušel tou nejúčinnější metodou – pokus omyl. Vy máte tu výhodu, že jsem ty omyly už ohmatal a vy se jich díky tomuto návodu můžete snadno vyvarovat.

Vše níže uvedené je pro případ, kdy se s partnerem nedohodnete. Dohodu vám doporučuji použít jako první řešení vždy a ve všem. Je vždycky se lepší domluvit, než činit jednostranné kroky. Někdy vám ale už moc možností nezbývá. Například se partner dopustil domácího násilí na vás nebo na dětech apod. A navíc s ním není dohoda možná.

Jste v situaci, kdy jste už definitivně rozhodnuti opustit partnera. Za toto rozhodnutí nesete plnou odpovědnost a důvody rozpadu vztahu nejsou tématem tohoto článku. Apeluji proto na vaši slušnost. Vždy je lepší se domluvit po dobrém než vést vyčerpávající zákopovou válku. Někdy je lepší i ustoupit vrtošivému, tvrdohlavému požadavku s vidinou rozumného výsledného uspořádání. Nezapomeňte, že ať už jsou důvody vašeho odchodu jakékoliv, jste lidé a vztah byl o vás obou a odpovědnost za jeho rozpad máte oba dva rovným dílem. A hlavně si prosím nedělejte naschvály. Vzpomeňte si na slavný film Válka Roseových.

Jak to prakticky udělat, abyste se v budoucnu nedrbali po hlavě a neříkali si: „Safra, to jsem to měl tehdy udělat trochu jinak.“ Zde je pár tipů pro klidnější spaní.

Nyní budu oponovat Mrakoplašovu[1] heslu, že není důležité, kam utíkáte, ale odkud. Jistě, je pochopitelně podstatné i to, že vůbec z domova odcházíte, ale to zde neřeším. Pro vás je v dané situaci nejdůležitější vědět, kam přesně půjdete. Proto by vám v den vašeho odchodu měly v kapse cinkat klíče od bytu, domu nebo jakéhokoliv jiného místa, kam se přesouváte. I kdyby to měl být nájem na pár dnů, je to nezbytná podmínka. Váš dočasný azyl musíte mít dopředu připravený. Odcházíte-li na vaši chalupu/chatu, od které má klíče i partner, pak neprodleně vyměňte vložku zámku, neučinili jste již takto dopředu.

Doporučuji si na den odchodu vzít volno a sbalit se v klidu bez asistence kohokoliv z domácnosti. Minimalizujete tím riziko zmatku a paniky. Balte se s vědomím, že se do této domácnosti už také nikdy nemusíte ani podívat. Je totiž vysoce pravděpodobné, že po vašem odchodu partner vymění vložku v zámku či změní vstupní kód.

Co s sebou? Je asi jasné, že si vezmete pár kousků oblečení, vaše základní osobní věci, doklady, platební kartu, léky, užíváte-li nějaké, oblíbenou knihu, věci, ke kterým máte velký citový vztah apod. Zkrátka všechny věci, bez kterých se alespoň jeden týden neobejdete.

To ovšem nestačí. Nezapomeňte určitě svůj pas, rodný list, vojenskou knížku, máte-li ji, a kvůli návrhu na rozvod oddací list. Odcházíte-li i s dětmi, pak všechno platí i pro ně. Tedy zejména pasy dětí a jejich rodné listy. Vezměte i další nejdůležitější doklady. Očkovací průkaz, pojistky a další základní smlouvy, které se týkají vás a případně dětí.

Dále přibalte smlouvy a listiny, které se týkají bytu či domu, máte-li je ve dvojím vyhotovení. Určitě nezapomeňte hypoteční smlouvu a další úvěrové smlouvy a pojistky, které s tím souvisí. Nemáte-li tyto smlouvy dvakrát, alespoň si je vyfoťte. Vezmete-li si originály, pošlete jejich fotokopie partnerovi.

Máte-li vlastní účet/účty, ujistěte se, že jste v domácnosti nenechali žádnou platební kartu, výpisy z účtu a smlouvy ke svým vlastním účtům. Máte-li společný účet, zřiďte si nový, vlastní účet. Převeďte si na něj v den odchodu peníze tak, abyste je spravedlivě rozdělili mezi sebe a partnera.

Finance obecně. Dobře promyslete, kdo a co bude platit. Týká se to zejména hypotéky, nájmu, pojištění, dalších úvěrů, nákladů spojených s bydlením apod. Rozumný, životaschopný a férový návrh pak předložte partnerovi.

Pečlivě zkontrolujte domácí počítač. Zálohujte si na předem připravený externí disk všechno, co uznáte za vhodné. Smlouvy, výpisy z účtu, fotky z dovolené, domácí videa atd. Všechno, co se týká vašich účtů a vašich věcí, z domácího počítače vymažte a nezapomeňte vysypat koš.

Ke všem věcem, které si berete nebo si v budoucnu hodláte vzít, si vezměte faktury a záruční listy. Interiér bytu/domu si pečlivě nafoťte. Případně si pořiďte fotografie dalšího zařízení a vybavení, které uznáte za vhodné.

Auto. K autu, které si berete, si vezměte i rezervní klíče a veškeré doklady včetně velkého techničáku. Máte-li jedno vozidlo, které je ve společném jmění manželů (SJM), můžete si ho vzít také. Je vaše. Stejně jako partnera. Chcete-li si toto hodně pojistit a tušíte, že partner by mohl trochu vyšilovat, tak zajděte nebo zavolejte na místní oddělení Policie ČR, že je možné, že se váš partner pokusí v nejbližší době oznámit domnělou krádež motorového vozidla té a té SPZ. Ujistěte policii, že je dané auto v SJM, a je tudíž i vaše. Policie s tím pak nebude, a ani nemůže nic dělat, neboť si nemůžete ukrást věc, kterou vlastníte. Necháte-li společné auto doma, přesto si s sebou vezměte jedny klíče a velký techničák. Pro jistotu, aby ho partner bez vašeho vědomí nemohl prodat. Odjedete-li s jediným autem a používáte-li jej oba dva, navrhněte neprodleně partnerovi režim jeho střídavého používání. Případně partnerovi nabídněte odkoupení vozu.

Odjíždíte-li autem, je dobré mít v něm už veškeré věci naložené. Jakmile partner přijde, můžete se už jen rozloučit a odejít. Minimalizujete tak čas, kdy dojde k případným emočním výbuchům. Necítíte-li se na osobní rozloučení, napište vzkaz a odejděte. Možná namítnete, že je to nedůstojné. Podívejte se na to prosím z druhé strany. Člověk v drtivé většině případů neopouští domácnost z rozmaru. Má proto to dost pádné důvody. Je to velmi citlivé, pro všechny zúčastněné a teď si představte, že se balíte a za zády máte partnera a do toho ještě na vás třeba koukají děti. V takové situaci pak možná ten vzkaz ani nestihnete napsat.

Věci, které si chcete vzít, ale nemůžete se s nimi přesunout do přichystaného azylu, odvezte ke kamarádovi nebo kamkoliv, kde budete mít uložení věcí dopředu domluveno.

Namítnete, to přece není fér, jak k tomu přijde ten druhý partner, který zůstává? Přijde k tomu úplně stejně jako ten, co odchází. Ten to určitě nedělá, aby mu uškodil a už vůbec ne z legrace. V dané situaci to vyhodnotil, že odejít je nejlepší řešení. A že si s sebou vezme své vlastní věci a doklady, to fér bezesporu je.

Vypadá to dost chladnokrevně, že? Vězte, že je to nutné, chcete-li odejít v klidu, spořádaně a být si jistí, že jste nic důležitého doma nezapomněli. Je mi jasné, že emoce ve vás budou vřít, alespoň já to tak měl, proto je určitě dobré tyto činnosti, ke kterým by stejně dřív nebo později došlo, udělat s co největším rozmyslem a v klidu.

Znovu opakuju, že toto je pouze návod, jak důstojně a precizně odejít. To, že jste se k takovému razantnímu kroku rozhodli, je věc úplně jiná, je plně ve vašich rukou, což tady v tomto článku neřeším.


[1] Terry Pratchett, série Úžasná Zeměplocha.