Dluhy, kam se podíváte. Už nevíte, jak splácet, a exekutor klepe na dveře. Vybral jsem 5 tipů, jak na dluhy, které jsem posbíral při své desetileté praxi, kdy jsem se jako právník zabýval pohledávkami.

1. Přehled o majetku

Zpracujte si sami nebo si nechte zpracovat přehled o vašem majetku. Například často ani nevíte, že na stavebku už máte hezkou sumičku, že máte pojištění, které je drahé a v současné době vám nic nevyřeší, a odbytné není k zahození. Může se stát, že vlastníte kousek pozemku, který by se dal zpeněžit. To platí i o movitých věcech. Například staré mince po dědovi, známky, starý porcelán. Do svého seznamu majetku zahrňte i to, co na první pohled vypadá, že by nikdo nekoupil. Lidé sbírají všelicos a v době internetu a sociálních sítí není problém cokoliv prodat. Prostě si udělejte pořádek a přehled v tom, co opravdu k danému dni vlastníte. Určitě vás mile překvapí, že to není taková bída, jak jste si mysleli.

2. Prodejte nepotřebné a nepoužívané věci

Prodejte nepotřebné a nepoužívané věci. Zkrátka splacení vašich dluhů je mimořádná situace a vyžaduje mimořádná opatření. Můžete to brát tak, že se potřebujete nadechnout, začít znovu. Je to vlastně takový váš ekonomický restart. Snažte se zpeněžit věci vy sami. Vždy prodáte za víc než v dražbě. Dost často je rozdíl výrazný.

3. Svým dluhům se věnujte především vy sami

Splatit dluhy může být velmi náročné, přesto se jim věnujte vy sami a nenechte to za vás udělat jiné. Když to necháte na druhých, budete muset ty druhé zaplatit. Nejvíce dluh nabobtná právě na nákladech spojených s jeho vymáháním.

4. Insolvence – oddlužení

Velmi pečlivě zvažte oddlužení v rámci insolvence. Může to pro vás být vhodné řešení. Je to 5 let, ale většinou se to vyplatí. Zaplatit jen třetinu dlužných částek je velká motivace.

5. Zvyšte příjem

Zamyslete se důkladně, jak zvýšit příjem. Nenechte se vmanipulovat do pasivní role dlužníka, který jen splácí a čeká, co mu zase vezmou. Zapojte i rodinu. Je to ideální příležitost, aby se vaše děti přiučily hodnotě vydělaných peněz. Co vy víte. Třeba díky tomu začnou úspěšně podnikat a v životě nebudou muset s penězi řešit totéž co vy. Možná začnete podnikat i vy sami. Zvýšení příjmu má trojí pozitivní efekt. Za prvé. Zvýšení příjmu urychlí splacení vašich dluhů. Za druhé. Je to pozitivní, dopředu hledící činnost. Pomůže to výrazně vaší psychice. Za třetí. Vyšší příjem se bude hodit i na dobu po uhrazení dluhů.

Ve druhé části se podíváme na další tipy, jak na dluhy.