Peníze a vztah k nim. Dost často problém. Nejde jen o jejich dostatek či nedostatek, ale zejména o vztah k nim. Chci mít peníze. Dobře a dovolím si je mít? Jsem s tím v pohodě? Možná vás překvapí, jak často nemáme vztah k penězům vyřešený. Přitom tento druh energie je v naší společnosti považován ze jeden z klíčových.

Pojďte potrénovat money mindset. Jedná se o cvičení ve fantazii. Budete si představovat celkem čtyři různé scénáře se všemi možnými důsledky pro vás a vaše okolí. Při představě buďte co nejvíce konkrétní a hlavně upřímní. Můžete si to představit jako kyvadlo, které na okamžik vychýlíte do jednoho a pak do druhého extrémního stavu, aby se nakonec ustálilo uprostřed, v rovnováze. Cílem je rovnováha.

Každou z níže uvedených variant si nejenom barvitě představujte (může se vám to odvíjet ve vnitřním zraku jako film), ale hlavně si tuto možnost DOVOLTE. Připusťte si, že i takhle by se to mohlo stát. Nemusíte s tím souhlasit, nemusíte to chtít, ale dovolte si, že někdy a někde by se mohl váš příběh odehrát přesně takto. Při představách doporučuji mít zavřené oči.

První příběh – nemáte žádné peníze a je to zlé. Zde si můžete představit nejhorší nouzi, jakou jste v životě zažili, případně jste se báli, že zažijete a vynásobte to aspoň deseti. Od výplaty k výplatě, od kreditky ke kreditce, od splátky ke splátce. Exekutor za dveřmi. Špagety s kečupem by byl super nedělní oběd pro celou rodinu, kdybyste měli aspoň ten kečup. Dobrý model je, že skončíte na ulici. Experimentujte. Ničeho se nebojte a šlápněte do toho. Mně osobně pomáhá být sám sobě literárním či filmovým hrdinou, kterého autor, až zlomyslně nechá vykoupat v marastu. Doslova na dno a ještě dál, pěkně se do toho bahýnka zavrtat a zaházet.

Pro úspěch tohoto tréninku je extrémnost představ nezbytně nutná. Jakmile budete mít představu sebe jako totálního lůzra, prožijte si ji. Opravdu si to užijte. Se všemi detaily a hlavně důsledky na váš život, vaši rodinu, vaše okolí. Až morbidně se pokochejte hororovým scénářem vašeho možného bytí. Čím více a lépe si představu vykreslíte, tím větší účinek to bude mít. Poslední fáze je již zmiňované dovolení si. Nejedná se jen o obyčejné připuštění možnosti. Jde o skutečné niterné dovolení sám sobě, že by to takto mohlo být, že to tak je. Nemusíte si to přát, nemusíte s tím souznít, ale skutečně si to dovolte. Dovolte si být chudý a nešťastný.

Fáze představy, prožitku a dovolení se opakují ve všech čtyřech příbězích.

Druhý příběh – nemáte žádné peníze a je to skvělé. Můžete si zopakovat začátek předešlé představy nebo vymyslet jinou. Podstata, že nemáte peníze, zůstává. Rozdíl je v prožitku. Sice máte hluboko do kapsy, ale jste šťastní. Vaše rodina je šťastná. Radujete se z každého dne a minuty vašeho života. Špagety s kečupem v neděli na oběd jsou úžasně chutné a vydatné. Opět popusťte uzdu fantazii a užívejte štěstí pořízené za minimální peníze. Dovolte si být chudý a šťastný.

Třetí příběh – máte spoustu peněz a je to zlé. Topíte se v penězích. Nevíte, co s nimi. Máte všecko, všechno, co si můžete koupit. Ale nejste šťastní. Přes všechny ty peníze máte život, který by s vámi neměnil lecjaký chuďas. Nikdo vás nemá rád, vy nemáte rádi nikoho. Nikdo s vámi nežije. Jste sami, sami se svými penězi. Dosaďte si do této představy cokoliv, co přiostří rozdíl mezi enormním množstvím peněz a nenaplněným, prázdným životem. Dovolte si být bohatý a nešťastný.

Čtvrtý příběh – máte spoustu peněz a je to skvělé. Peněz máte mnohem víc, než potřebujete. Stále víte, co s nimi. Peníze k vám tak nějak patří. Jsou přirozenou součástí vašeho života. Vy i vaše rodina jste šťastní. Umíte si peněz užít, bez výčitek, s radostí a upřímně. Víte moc dobře, že si peníze zasloužíte. Reklama na bohaté štěstí. Pohrajte si s představou bezstarostného, plného a radostného života. Dovolte si být bohatý a šťastný.