Svůj život si řídíte sami, není jediný důvod přenechávat opratě byť na chvíli komukoliv jinému. To je fakt. Ovšem rozumím, že není úplně snadné si tuhle skutečnost připustit a už vůbec ne zvědomit. Mně osobně to trvalo mnoho let. Mnoho let jsem odpovědnost za svůj život přehazoval na druhé, na „ony“, na systém. Zkrátka všude, hlavně mimo mě. Výsledky mého konání se dostavovaly podle toho.

Nebyl jsem spokojený. No řekněte, jak jsem mohl být šťastný, když jsem svůj život nechával v rukou jiných? To přece nejde. Ti jiní lidé mají vlastní životy, nežijí ten můj. Když mi to konečně došlo, začal jsem žít svůj život. Se vším všudy. Se svou odpovědností za své skutky a s pocitem dobře vykonané vlastní práce. Je to obrovská úleva a svoboda.

Jak tohle potrénovat? Měňte znaménko. Z mínusu udělejte plus. Cokoliv se k vám blíží, je energie, která vás může jen posílit. Kdokoliv na vás reaguje, věnuje vám část své drahocenné energie. Křičíte na mě? Super! Věnujete mi pozornost a energii, já si ji mohu vzít, chci-li, a beru si ji ve svůj prospěch.

Začněte nejprve něčím snadným. Například televizními zprávami nebo rozhovorem o ničem s nějakým věčným pesimistou či prudičem. Nastavte si vědomě, že veškerá energie, která k vám proudí, je vám prospěšná a užitečná. Zkuste vizualizaci. Například, že negativní energie je červený proud světla a něž k vám dorazí, změníte jej na modrý – pozitivní paprsek, který vás zahřeje.

Měňte polaritu energie po částech (například po jednotlivých myšlenkách, větách). Potom prodlužujte interval vědomé změny znaménka, až nakonec zjistíte, že to děláte mimoděk. Usmívejte se, to pomáhá. Změnu znaménka trénujte kdekoliv a kdykoliv. Klidně to doprovázejte i slovy, gesty, čímkoliv, co vám pomůže si tuto techniku zafixovat. Tohle mění hodně pohled na svět kolem vás a také pohled druhých na vás. Najednou se kolem vás začnou objevovat pouze milí lidé.