Veškeré jednání člověka lze podřadit pod jedno „U“ – Útok, Ustrnutí, Útěk. Pravidlo 3 U. Takto jsme jednali před desítkami tisíc let a jednáme i nyní. Případně lze lidské konání zaškatulkovat do těchto tří kategorií změna, přijetí a opuštění. Vypadá to trochu smutně, mít jen tři možnosti. Je otázkou, zda je jich hodně či málo, hlavní ovšem je si v dané situaci vybrat to správné „U“.

Trénovat se to dá následovně. Jeden den si zmapujte veškerou svou činnost a ke každé významnější přiřaďte příslušné „U“, tedy Útok, Ustrnutí, Útěk. Není-li vám pravidlo tří U příliš po chuti, použijte k ohodnocení svého jednání škálu: změna, přijetí a opuštění.

Možná budete překvapen, že skutečně každé vaše konání lze v konečném důsledku přiřadit k jedné z těchto kategorií. Případně se může stát, že se u některých vašich činů neobejdete bez kombinace kategorií. Po tomto dni můžete vyhodnotit, jakým způsobem reagujete, respektive jak často a na co reagujete Útokem, Ustrnutím a Útěkem. Třeba o sobě zjistíte zase něco nového, co vás posune dál.