Fascinuje mě, jak často věty začínáme negací. „Nepůjdeš ven? Nedáš si něco? Nemáš čas? Nehodilo by se ti to? Neuděláme to?“ Přitom negativní otázkou již předjímám odmítnutí. Očekávám spíše ne, než ano. Začínat věty pozitivně je to drobnost, ale mění to hodně. Jednak to má vliv již na samotnou komunikaci, ve které nyní již očekávám odpověď ano a jednak je vaše mysl trénována na pozitivní naladění. Což se dost často může hodit.

Jak na to? Předně pozitivně. Učte se otáčet negativa v pozitiva. Klasický příklad je se sklenicí, ve které je přesně polovina vody. Nechť již není tato sklenice poloprázdná, ale poloplná. Venku prší, nejdu ven. To lze změnit na hurá, konečně si můžeme zahrát tu novou hru, nebo, no sláva, uklidím si papíry anebo konečně vyzkouším tu novou nepromokavou bundu. Například větu jedinou skutečnou překážkou mého úspěchu jsem já sám, lze přeložit do pozitivištiny tak, že strůjcem svého úspěchu jsem já.

NeVyzkoušíte si to? Chcete-li, můžete následujícím způsobem. Jeden den neustále, vždy a všude, v práci i doma zkoušejte odstraňovat negaci ze slovníku i myšlení. Soustřeďte se a vědomě se opravujte. Kdo má rád čísla, může si pár dnů svá pozorování zapisovat. Vznikne vskutku zajímavá statistika. Nejde v žádném případě o to vyhnat slovo „ne“ ze svého života. To určitě ne. Ne je potřebné, stejně jako ano, když je použijete v pravý čas. Jde o oslabení záporného postoje ke každodenním činnostem, který tak často vyjadřujeme větami uvozenými právě negací.